AQ Wega 54 MKIII - Orech

SKU
0w543o
589 €
Skladom
  • Napájanie: 230 V
  • Vstupná citlivosť: 500 mV
  • Hlukový výkon: 100 W
  • Maximálny akustický tlak: 115 dB/1 m
  • Frekvenčný rozsah: 25 - 140 Hz v pásme 10 dB
  • Posun: 12 dB - laditeľný 40 - 140 Hz
  • Rozmery (šxvxh): 320 mm x 470 mm x 440 mm
  • Basreflexový reproduktor
  • Hmotnosť: 20 kg
  • Objem: 36 l

Aktívny subwoofer s 10" basovým reproduktorom PEERLESS - akustický tlak až 120 dB

Z fyziológie vnímania zvuku ľudským uchom vyplýva, že na dosiahnutie rovnakého pocitu hlasitosti je potrebný oveľa väčší výkon pri nízkych frekvenciách ako pri stredných a vysokých frekvenciách. Najnižšia frekvencia je tiež úmerná veľkosti membrány reproduktora a vnútornému objemu skrine. Pre reproduktory menších rozmerov je fyzicky nemožné prenášať najnižšie basy. Riešením je pridanie aktívneho subwoofera - špeciálneho reproduktora na reprodukciu iba najnižších basových frekvencií v reprodukčnom reťazci.


Znova tu zohráva úlohu akustika a fyziológia vnímania zvuku ľudským uchom. Ucho veľmi presne vníma smer, z ktorého vychádzajú zvuky vyšších frekvencií. Prežitie našich predkov záviselo od toho, či počuli, odkiaľ syčí had, kde šuští lístie pod zverou. Vysoké frekvencie sa šíria ako úzky lúč, stredné frekvencie sa stávajú kužeľom a nízke basové frekvencie sa šíria guľovito. To znamená, že pri nízkych basových frekvenciách do približne 100 Hz nedokážeme určiť, odkiaľ prichádzajú.


Keď pred poslucháča umiestnime napríklad bežný plnorozsahový (hlavný) reproduktor a za neho subwoofer, ucho bude pri správnom nastavení vnímať priestor pred hlavnými reproduktormi ako zdroj zvuku. Rovnaký efekt sa využíva vo viackanálových systémoch domáceho kina a rovnako výhodne ho možno použiť pri stereofónnom počúvaní, keď nie je technicky možné umiestniť veľké reproduktory pred poslucháča. Moderné receivery s týmto riešením počítajú, sú vybavené špeciálnym výstupom signálu pre subwoofer, kde je celá basová linka pre celú nahrávku zosumarizovaná do jedného zvukového kanála.


Riešenie s aktívnym subwooferom je výhodné aj v tom, že hlavný zosilňovač nie je tak veľmi zaťažený výkonom a aktívna výhybka v subwooferi kompenzuje vlastnú frekvenčnú charakteristiku subwoofera a ozvučnice. Aktívny subwoofer AQ Wega 54 MKIII je integrovaný do zvukovej skrine vyrobenej z kombinácie MDF a DTD panelov. Na presnú reprodukciu najnižších frekvencií je potrebná vynikajúca tuhosť skrine, dobré naladenie a kvalitný výkonový zosilňovač s aktívnym vyžarovaním. Preto Wega 54 MKIII využíva sofistikovanú konštrukciu ozvučnice v kombinácii s 10" wooferom od renomovanej značky PEERLESS a na mieru vyrobeným aktívnym modulom s veľkým toroidným transformátorom vo výkonovej časti.


Reproduktor vyniká extrémne veľkým zdvihom membrány a masívnym magnetickým obvodom. Má vysokú citlivosť, ktorá mu umožňuje vytvárať potrebný akustický tlak. Na zvýšenie tuhosti rezonančnej dosky využíva Wega 54 MKIII aktívny systém tlmenia vibrácií BDS v sendvičovej vrchnej doske. Bassreflex má tvar písmena Y. Vďaka tejto výnimočnej koncepcii môže mať väčšiu dĺžku, pričom steny bassreflexu sú súčasťou ozvučnice. V samostatnej uzavretej komore sa potom nachádza elektronická rozjazdová jednotka a výkonový zosilňovač. Jeho ovládacie prvky umožňujú delenie frekvencie, reguláciu vstupnej citlivosti a prepínanie fázy. Zabudovaná funkcia automatického pohotovostného režimu je vypínateľná.


Subwoofer WEGA 54 MKIII poskytne každému domácemu kinu v obývacej izbe pevný a hutný basový základ. Presnosť a hutnosť basov poteší nielen milovníkov akčných filmov.
Výrobca AQ
Typ subwoofera Aktívny
Meniče 10" basový značky PEERLESS
Typ reproduktora Spodný bass reflex
Výkon kontinuální (W) 100
Frekvenčná odezva od (Hz) 25
Frekvenčná odezva do (Hz) 140000
Farba Orech
Šírka (mm) 320
Výška (mm) 470
Hĺbka (mm) 440
Hmotnosť (kg) 20
Vaše hodnotenie